Модельний реліз (model release) — документ, що дає право фотографу використовувати отримані фотографії з фотосесії з конкретною моделлю за своїм розсудом.

Наприклад: розміщувати їх у себе на сайті, публікувати в друкованих виданнях, демонструвати фото на виставках, або продавати їх. Модель згідно модельному релізу отримує право на публікацію фотографій і використання їх в цілях просування себе як моделі (створення свого модельного портфоліо). Виняток у використанні отриманих знімків для моделі це — подача фотографій на конкурси і використання фотографій у комерційних цілях.

Як правило, цей документ підписується перед проведенням фотосесій на TFP / TFCD умовах. Не варто думати, що модельний реліз необхідний фотографам тільки в комерційних цілях — для продажу фотографій в фотобанки або журнали. Навіть якщо фотограф не переслідує комерційних цілей, але хоче, наприклад, організувати виставку, йому необхідно мати підписаний реліз. Угода з моделлю, або модельний реліз, — документ, що підтверджує його права на ці знімки і відсутність претензій у моделі щодо їх використання. Формально, без наявності такого договору, фотограф не може нічого робити з фотографіями, на яких зображена інша людина.

Модельний реліз — договір, який складається в довільній формі. Але є обов’язкові дані для його заповнення. Це:

  • П.І.Б. фотографа і моделі
  • паспортні дані моделі
  • підписи обох сторін

Бажаною є копія першої сторінки паспорта моделі, яка додається до договору. Якщо говорити про зйомки «ню», то така копія є обов’язковою.

По мірі необхідності, можно робити розширений варіант модельного релізу. У ньому, окрім стандартного набору даних, також вказують список кадрів з фотосесії та можливі варіанти їх використання обома сторонами. Така угода може бути оформлена у вигляді додатка.

Також, за бажанням, можна вказувати детальні дані щодо фотосесії (місце зйомок, дата, тривалість зйомок, використаний реквізит і т.д.).

Варто звертати увагу і на мову такої угоди. Якщо фотограф захоче продавати фотографії за кордон, у нього повинен бути англомовний варіант модельного релізу.

Договір мають право підписувати тільки повнолітні моделі. Якщо моделі не виповнилося 18 років, за неї модельний реліз підписують її батьки або опікуни.

Приклад модельного релізу російською мовою.